شست و شوی فرش

در این مقاله قصد داریم شست و شوی فرش را با راهکار های ساده و مناسب به صورت کامل بررسی کنیم و هدف کلی این مقاله استخراج آلودگی ها از فیبر های فرش و داشتن فرشی تمیز و سالم می باشد پس با ما همراه باشید.

آماده سازی فرش
ماده شوینده فرش را با توجه به دستورات مندرج بر بسته آن مخلوط کنید. یکی از انواع شوینده های چندین کاره، “محافظ و شوینده فرش و رو مبلی” است. مخزن دستگاه خود را با مقدار مناسب شوینده و آب پر کنید. اگر دستگاهتان گرمایشی نیست، بهتر است مخزن را با آب داغ پر کنید. اگر از دستگاه گرمایی استفاده می کنید، در این مرحله باید آبگرمکن را روشن و آب را به چرخش درآورید تا شوینده در هنگام شروع به کار، در دمای مناسب باشد. تمامی لوله ها و ابزار مورد نیاز را متصل نمایید. این اتصالات باعث می شود که تمام سطح موردنظر از فوم پاک شده و با شامپو شست و شو شود.

آماده سازی محیط شست و شو
برای جلوگیری از ورود بیش تر آلودگی به فرش، یک جفت دمپایی رو فرشی یک بار مصرف به پا کنید. تمام لوازم خانگی و سایر وسایل را از روی قسمتی از فرش که می خواهید تمیز کنید، بردارید. با یک جارو برقی قدرتمند، مانند جاروی 14 اینچی، محیط مورد نظر را جارو کنید. اگر در فرش لکه ای وجود دارد، باید با لکه بر مناسب پاک شود. برای هر نوع متفاوت از لکه، از راهنمای پاک کردن لکه ها استفاده کنید.
دستگاه استخراج کننده را در نقطه ای دور، معمولا در گوشه ی سمت ورودی اتاق قرار دهید. دستگاه را به یک پریز برق متصل کنید.

استخراج آلودگی های فرش
اگر محیط مورد نظر کاملا کثیف است، بهتر است ابتدا محیط را اسپری کنیم تا مواد شوینده خیس بخورند و پیوند میان فرش و ذرات الودگی را سست کند. این می تواند با استفاده از اسپری انجام شود.
اگر محیط کاملا آغشته به آلودگی نیست، می توانید مستقیما به اولین مرحله استخراج بپردازید. از دورترین نقطه نسبت به ورودی اتاق شروع کنید. به سمت جلو حرکت کرده و شوینده را رشته رشته به فرش بریزید. سپس با جارو به مسیر خود برگردید و مایع را دوباره جارو کنید. به اطراف حرکت کرده و عملیات را انجام دهید.
اگر برای نظافت منزل ، نظافت ساختمان و یا نظافت محل کار خود به دنبال نظافت کار اقا و یا نظافت کار خانم میگردید می توانید با نظافت کار تماس بگیرید تا در مدت زمان کوتاه برای شما نظافت کار مورد نظر را ارسال کند و از تمیزی خانه، ساختمان و یا محل کار خود لذت ببیرید.

اگر از استخراج گر مخزن داری مانند “استخراج گر فرش پیشرفته” ما استفاده می کنید، از نقطه مشابهی شروع به کار کنید، ولی دستگاه را در حین قدم زدن به عقب همراه خود بکشید. از دکمه ها برای تغییر به حالت های جارو، جاروبرقی و تلمبه استفاده کنید. با باز فشردن دکمه، مایع شوینده به فرش اسپری شده و جارو شروع به حرکت کرده، کل ناحیه موردنظر را جارو می کند. سپس، جارو برقی شوینده را در خود فرو می کشد. هنگامی که در حال اتمام دور اول بودید، به عقب بازگشته و چند اینچ عقب تر از مسیر را دوباره اسپری کنید. سپس با جارو برقی آن را جارو کنید تا اطمینان پیدا کنید که تمام شوینده استخراج شده است. ماشین را به عقب تکیه داده و به سمت ناحیه بعدی حرکت کنید. در هر مرحله چند اینچ از مسیر قبلی را برای اطمینان از شست و شو در نظر بگیرید.

از یک ابزار دستی یا لکه یاب کوچک قابل حمل و نقل برای پاک کردن مناطقی که با استخراج گر بزرگ قابل نظافت نیستند، استفاده کنید. روش های گفته شده را عینا با یک سطل آب تمیز اجرا کرده و فرش را آب کشی کنید تا شامپو تا حد امکان پاک شود. این مرحله مانند شستن لباس ها در ماشین لباسشویی است.

(نکته: اگر پس از خشک شدن، فرش به صورت گسترده کدر شد از محصولی خنثی کننده برای جداسازی مواد شوینده و بازگرداندن فرش به حالت طبیعی تا حد امکان، استفاده کنید. این امر به علت پاک نشدن کامل ماده شوینده از فرش در هنگام شست و شو و قلیایی ماندن فرش است. رقیق سازی مناسب مایع شوینده در ابتدا احتمال وقوع این امر را کاهش خواهد داد.)

خشک کردن ناحیه مورد نظر
تعداد زیادی خشک کننده، مانند دستگاه تهویه متحرک ما به کار گذارید تا در جهت های مختلف کار کنند. این امر باعث می شود تا حد امکان هوا جابجا شده و فرش به سرعت خشک شود. زیاد کردن سرعت تهویه هوا، گرما یا چرخش هوا در ناحیه موردنظر یا ساختمان نیز به افزایش سرعت خشک شدن کمک می کند.

پاک سازی
اکثر استخراج گر ها دارای یک لوله یا دریچه ی تخلیه هستند. دریچه تخلیه می تواند در توالت، سطل یا سوراخ فاضلاب تخلیه شود. اگر مایع شوینده ای در مخزن باقی ماند، به سادگی لوله جارو را داخل آن گرفته تا شوینده باقی مانده را فرو ببرد، سپس دریچه را دوباره تخلیه کنید. هر دو مخزن ها را تا حد امکان تخلیه و تمیز کنید. اجازه دهید تا مخزن ها هوا خورده و گندزدایی شوند.
اگر دستگاه شما باید در دماهای پایین قرار گیرد، باید پس از هر استفاده آماده سازی شود. برای این کار، نصف گالن مایع ضدیخ مدل sub-zero را در مخزن بریزید. تا زمانی که مایع در مخزن و اتصالات آن جاری شود تلمبه بزنید. قبل از مصرف دوباره، یک گالن آب در دستگاه بریزید.

منبع: شست و شوی فرش